Sunday, February 25, 2007

RAC'n'Dyke :)

Last week Mr. Julian Dyke was in Istanbul at OraTurk education center for a two day seminar on Oracle Real Application Clusters(RAC) technology, we know him from his Oracle internal presentations on his web site and his book Pro Oracle Database 10g RAC on Linux: Installation, Administration, and Performance (Expert's Voice in Oracle) with Mr.Steve Shaw.

This week Mr. Jonathan Lewis will be in Istanbul for a two day seminar. He is one of our heroes as I mentioned before , so I hope he loves Istanbul as much as Julian did.

It was a pleasure to meet and chat with Julian, he is really one of the most knowledgeable Oracle consultants all around the world. His Fast Track to RAC seminar was useful for me, lots of best practices mentioned.Also last week I joined two new challenging projects, first one is an extremely loaded OLTP database application design, expected load is ~2400 transactions per second. Here I am thinking on using Oracle Advanced Queue(AQ) and started to research on best practices of AQ. And using Oracle TimesTen in-memory database with Cache Connect option is another choise.

Second project is something I always wanted to research on, for the last 10 years I always worked on OLTP application projects and always admired OLAP systems since the data they are working and their challenges are something I want to experience with my database knowledge. This time some great opportunity came up, my company over 30 million customers and some hundreds of services are going through a data warehouse re engineering project:) Lots of data, lots of challenge and I started immediately to study the Business Intelligence(BIS) concepts and Oracle's answers to them on their Oracle® Database Data Warehousing Guide 10g Release 2 (10.2)

Previous week we celebrated my 30th birthday, my first cake cut on my Oracle tuning class at Turkcell Akademi, the class prepared a surprise for me and it was very special:) 2007 will be a though year for me, and I hope not to loose my health and enjoy these unique opportunities.

Friday, February 16, 2007

KÜRESEL ISINMA ve YAPABiLECEKLERiMiZ

( ortam sıcaklığını düşürün)

(Fazla değil, sadece 1°C düşürün, böylece bir miktar enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Eğer üşürseniz ; ki bu ihtimal genelde yoktur, üzerinize modaya uygun bir kazak, süveter giyebilirsiniz.)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
( Ortalama bir aile böylece yılda atmosfere 0,4 ton CO2 verilmesini engellemiş olacağı gibi parasını da tasarruf etmiş olur.)

( Elektrikli cihazların Stand by konumunda bırakmayın )

( Televizyonlarımızı standby konumunda bırakmak bir miktar enerjiyi gereksiz yere harcamamıza neden olur. Kumandayla kapatmak yerine oturduğumuz yerden kalkarak TV'yi üzerinden kapatabiliriz.)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
(Ortalama bir aile böylece yılda 150 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.)

(Şarj cihazlarını prizlere takılı bırakmayın)

( Küçük şarj cihazları kullanılmadıkları zaman bile bir miktar enerji harcarlar. Cep telefonu, PlayStation … gibi cihazlarınızı şarj etmediğinizde ya da pilleri dolduğunda şarj cihazlarını prizde bırakmayınız.)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
(Ortalama bir aile böylece yılda 7 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.)

( Daha fazlasını kaynatmayın )

( Su ısıtıcıları sizin çay ya da kahve içmeniz için gereken enerjiden çok daha fazlasını harcarlar. Eğer bir bardak içecekseniz sadece bir bardak su kaynatın daha fazlasını değil.)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
(Ortalama bir aile böylece yılda 45 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.)

( Uçağa daha az binmeye çalışın)

(Bu toplantıya katılmak için gerçekten uçakla mı gitmeniz gerekiyor ? Tatilinizi gerçekten yurtdışında yapmaya mı ihtiyacınız var? Ve tüm dünyadaki akrabalarınız, sizi gerçekten sevselerdi size yakın bir yere yerleşmezler miydi ?)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
(Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur )

( Çok parlak ışıkları söndürün)

( Gerçekten onlara ihtiyacınız yoksa lütfen onları kapatın. Zira onlar çok fazla enerji tüketirler. Eğer karanlıktan korkuyorsanız , inanın hayaletler gerçek değil.)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
(Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur )

( Duşu kullanın)

(Duşlar banyo yapmanız için yeterli olan suyun yarısını harcarlar ve banyo için gerekli olan suyun ısıtılmasından daha az enerji gerektirirler )
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
(Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur ve iyi bir para tasarrufu yapmış olur.)

(Daha verimli ampul kullanın)

(Düşük enerji ampulleri size gereken ışığı verdikleri gibi 3 kat daha az güç harcarlar. Eğer ki bir gece kulübünde yaşamıyorsanız, tüm ampullerinizi değiştirin.)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
(Ortalama bir aile böylece yılda 200 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.)

( Dondurucularınızı sızdırmaz hale getirin )

(Dondurucular çok iyi sızdırmazlık sağlandığında en yüksek verimde çalışırlar, bu sayede havayı dondurmak için yoğun bir şekilde çalışmak zorunda kalmazlar.)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
(Ortalama bir aile böylece bir miktar CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.)

( Arabanızı olabildiğince az kullanın )

(Yürüyün, ata binin, koşun, paten kayın, toplu taşıma araçları kullanın ya da en kötüsü otostop yapın. Her ne durumda olursa olsun aracınızı kullanmamaya çalışın)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
(Ortalama bir aile böylece fazlasıyla CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.)

( Evinizin ısısını havaya atmayın )

(Evinizin çatı arasını, duvarlarını, sıcak su hatlarını ve kazanı ısı kaçağına karşı izole edin. Kapı pencere ve çerçevelerinizi hava kaçaklarına karşı kontrol edin. Evinizi ılık tutun, sıcak değil ve böylece gezegenimizi biraz daha soğutmuş olursunuz.)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
( Ortalama bir aile böylece yılda 3.8 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur ve iyi bir para tasarrufu yapmış olur.)

(Çamaşır yıkama sıcaklığını düşürün)

(Kıyafetlerinizi 40-60 derecede yıkayacağınız yerde 30 derecede yıkayın. makineniz daha az enerji kullanmış olur ve elbiseleriniz hala parlayan beyaz renklerde kalır.)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
(Ortalama bir aile böylece yılda 90 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.)

( Yiyeceklerinizi kendi bölgenizden temin edin )

(Yakın çevrenizdeki yiyeceklerle beslenin, dünyanın bir ucundakilerle değil, sadece çevrenizdeki yiyecekleri yemekle ölmezsiniz. Böyle bu yiyecekler dünyanın diğer uçlarından uçaklarla size taşınmaz.)
(CO2 salınımı açısından bize faydası)
(Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur ve iyi bir para tasarrufu yapmış olur.)

Wednesday, February 14, 2007

Happy Valentine :)P

1. Sex is a beauty treatment. Scientific tests find that when women make love they produce amounts of the hormone estrogen, which makes hair shine and skin smooth.
=============
2. Gentle, relaxed lovemaking reduces your chances of suffering dermatitis, skin rashes and blemishes. The sweat produced cleanses the pores and makes your skin glow.
=============
3. Lovemaking can burn up those calories you piled on during that romantic dinner.
=============
4. Sex is one of the safest sports you can take up. It stretches and tones up just about every muscle in the body. It's more enjoyable than swimming 20 laps, and you don't need special sneakers!
=============
5. Sex is an instant cure for mild depression. It releases endorphins into the bloodstream, producing a sense of euphoria and leaving you with a feeling of well-being.
=============
6. The more sex you have, the more you will be offered. The sexually active body gives off greater quantities of chemicals called pheromones. These subtle sex perfumes drive the opposite sex crazy!
=============
7. Sex is the safest tranquilizer in the world. IT IS 10 TIMES MORE EFFECTIVE THAN VALIUM.
=============
8. Kissing each day will keep the dentist away. Kissing encourages saliva to wash food from the teeth and lowers the level of the acid that causes decay, preventing plaque build-up.
=============
9. Sex actually relieves headaches. A lovemaking session can release the tension that restricts blood vessels in the brain.
=============
10. A lot of lovemaking can unblock a stuffy nose. Sex is a natural antihistamine. It can help combat asthma and ha y fever.

Monday, February 12, 2007

Sunday, February 11, 2007

AB-Türkiye

Bir balo ortamı, balo sahibesi orta yaşlı bayan birazda kocasının ısrarı nedeniyle evine davet etmek zorunda kaldığı şahsın kapıdan girişi ile irkilir. Çalışanlarına da tembih ederek o akşamın bu kişiye zehir olması için gereken ne varsa gece boyunca uygulanmasını sağlayacaktır. Amacı bu kişiye bir ders vermek ve davet edilse bile şahsın bundan sonra bu davetleri dikkate almamasını sağlamaktır.

Ilerleyen saatlerde ev sahibesi ile şahıs tesadüfen karşı karşıya gelirler. Tüm misafirler için gergin bir andır, şahıs alkolünde etkisi ile ev sahibesine hemen tepki verir; "çok çirkinsiniz!" Ev sahibesi böyle bir tepkiyi bekler sakin bir tavırla "siz sarhoşsunuz!" diye çıkışır. Şahıs gülümser, içkisinden bir yudum daha alır ve "Hanımfendi evet zor bir akşam geçirdim ve sarhoşum, ama ben yarın sabah ayık uyanacağım öte yandan siz hayat boyu çirkin kalacaksınız." der arkasını döner ve evden ayrılır.

Friday, February 09, 2007

Ayrılık üzerine düşünüyorum

Birkaç aydır işin dışında yoğun çalışıyordum; uyku, beslenme düzensizliği ve kapasitemi zorlama gayretim geçen haftasonu doğal olarak vicudumdan bazı sinyaller almama neden oldu..

Bu hafta izinliyim ve evde dinleniyorum, gelecek haftasonu doğumgünü partim için yeni evimde hazırlıkları bitirmeye ve her anın dolu dolu tadını çıkarmaya çalışıyorum. Detaylı kontroller sonunda fiziksel bir sorunum olmadığını söyledi doktorlar, ama beslenmeme dikkat etmem ve egzersiz yapmam gerekliliği bir kez daha önümde buyuk bir meydan okuma olarak duruyor bakalım :)

Dün uzun zamandır fırsat bulup izleyemediğim bir belgesel seyrettim. Metallica, Some Kind of a Monster. Sene 1986, orta okuldayım, Master of Puppets ilk dinlediğim trash albümdü. Bu müzik tarzı hayatımın sonraki on senesine hükmetti diyebilirim, otuzlu yaş segmentine girerken hala Kirk Hammett'in sololarini duyduğum anda tüylerim diken diken oluyor :)

Belgeselde dev bir grubun yaşadığı sıkıntılar iki yıla yakın yapılan çekimler ile belgeleniyor. Beni en çok etkileyen grubun talihsiz bir kazada 24 yaşında iken basçıları Cliff Burton'dan ayrılmak zorunda kalmaları, akabinde gruba katilan Jason Newsted'in onun gölgesinde geçirdiği yıllar sonrasında gruptan uzaklaştırılması ve Megadeth ile gönlümde taht kuran Dave Mustaine'in Metallica'dan uzaklaştılışına yıllar sonra bir terapi esnasında verdiği ve Lars Ulrich'i ağlatan yoğun tepkiler..

Hayatımızda birçok şeye bağlılık hissediyoruz, bazen bağlanmaya önceki kötü tecrübeler nedeniyle müthiş korkuyoruz. Ailenden, sevdiğin dostlarından ayrılmak en dayanılmazı. Ilk şirketimde hasta oluncaya dek çalışırken birgün çok basit bir nedenden şirketimi değiştirmek zorunda hissettirildiğimi dün gibi hatırlıyorum. Yıllar sonra geldiğim noktada Oracle'a bağlılığımın ailem, sevdiklerim ve daha önemlisi sağlığımdan beni ne kadar uzak bıraktığını düşünüyorum. Ama hastane koridorlarında bile ben hala dökümünü aldığım birkaç makale okuma derdindeydim :)

Bu ara ayrılık ve sonrasında hayatında taşımak zorunda kaldığın ağır maliyetler üzerine düşünüyorum..

Not : Belgesel sonrasında James Hetfield'e olan sevgimi-saygımı gözden geçirme isteği belirdi, bu ne hırs be kardeşim..

Sunday, February 04, 2007

Kahin tartisma 2007 kış çalıştayı ardından

Kahin tartışma 2007 kış çalıştayımızda planlandığı üzere
verimli ve eğlenceli bir haftasonu geçirdik. Osman çalıştay öncesi ve sonrasını yorumlamış, çok hoşuma gitti cidden, tekrar başta Jonathan Lewis, Yalçın Zorman, Danişment Gazi Ünal ve Can Uzunhasanoğlu olmak üzere tüm destekçilerimize ve katılımcılara teşekkurler.

Her verimli çalışma sonrasında olduğu gibi yeni maceralara yelken açıyoruz :) Yeni hedef Danişment Gazi Ünal'ın makalesi Microstate Response-time Performance Profiling(MRPP)

Ama makale öncesinde destekleyici Oracle Internals çalışmalarımız olacak;
A) Julian Dyke'in 6 adet internals sunumu ve
B) Steve Adams 'ın Oracle8i Internal Services for Waits, Latches, Locks, and Memory kitabı

Ben belgelenmemiş bir Oracle ürünü olan ORADEBUG çalışıp ekibe aktarmak istiyorum bu ön çalışmada.

Danişment'in makalesini pdf olarak indirmek isterseniz, gururla burada yerine almış durumda!

-- group initialization
begin
kahin_tartisma.cost_based_oracle_fundamentals(OraTurk) ;
end;
/
commit ;
-- next step
begin
kahin_tartisma.oracle_internals(OraTurk, MRPP) ;
end;
/

Thursday, February 01, 2007

İLK ÇAĞLARDAN BUGÜNE DALIŞ TÜRLERİ VE TARİHÇELERİ

Evet ben aynı zamanda bir 3* CMAS dalış hocasıyım :)

Uzun senelerdir aktif değilim ama kalbimde her zaman denizin yeri ayrıdır..

İLK ÇAĞLARDAN BUGÜNE DALIŞ TÜRLERİ VE TARİHÇELERİ